Роман Кульчинський, журналіст

Забудьте про швидкі результати. Майстер не тільки навчає своїх учнів тайцзи, він учить їх по іншому сприймати світ, по іншому жити.

Майстер Му кардинально відрізняється від стереотипу про вчителя бойових мистецтв. Надзичайно простий, привітний і демократичний у спілкуванні з учнями. Чемпіон Китаю, сьогодні в Україні він викладає декілька дисциплін, якщо їх можна так назвати. Перша і найбільш популярна серед учнів – тайцзицюань. Далі йдуть багуачжан і сіньіцювнь. Це різні напрямки внутрішнього стилю ушу. В тайцзи рухи повільні і плавні, багуа більш швидке, в його основі рух по колу. Найбільш динамічне – сіньі, його рухи стрімкі й імпульсивні. Та хоча на перший погляд ці стилі різні, але в їх основі лежать одній й ті ж принципи. “Брати з однієї сім”ї” – називає їх майстер. Хоча кожен стиль самодостатній, але інші його доповнюють і коли ви нарешті опановуєте ушу, то для вас не має різниці між цими напрямками. Головне зміст, а не форма.

Особливо варто відзначити те, як майстер викладає. Він – представник традиції, і тому весь процес навчання проходить традиційно, без жодних “прискорених” методик. Тому усі, хто хоче займатися у майстра, повинні забути про швидкий результат. Тобто результат буде, але не такий, на який очікує більшість початківців. Щоб оволодіти мистецтвом, потрібні роки щоденних тренувань. На перший погляд вони одноманітні. Кожен раз учні роблять схожі вправи і рухи, але перше враження хибне. Хоча рухи однакові, але відчуття кожен раз інші. І головне це “піймати” правильне відчуття. Му Юйчун не добивається ідеальних рухів і зразкової точності виконання вправ. Майстер дбає не про форму, а про зміст, тобто про внутрішню енергію, або як він її називає “відчуття”. Це і є справжнє тайцзи. Бо сьогодні навіть в Китаї багато хто, займаючись ушу, працює над досконалою і красивою формою, але мало що знає про істинний зміст цієї древньої культури. Коли розумієш, як правильно робити той чи інший рух, чи ловиш правильне “відчуття”, то думаєш: “Як це просто!” Але щоб дійти до цієї “простоти” потрібно тренуватися декілька років. “Я займаюся ушу сорок років, але кожен раз у мене нове відчуття”, – говорить майстер.

Заняття ушу затягують. На тренування хочеться ходити, не зважаючи на роботу і зайнятість. Вони додають життєвої енергії і сили. Після роботи приходиш на тренування зморений і виснажений, але повертаєшся додому повний сил. Тренування з ушу не тільки тримають в тонусі і зберігають здоров”я. Вони змінюють сприйняття світу. Ви стаєте спокійніші і багато проблем вирішуються начебто самі-по-собі.

Часом на зайняттях майстер проводить “лекції” на яких, розповідаючи, як потрібно робити ту чи іншу вправу, роз’яснює принципи китайської філософії, і якось так дивно відбувається, що на цих “лекціях” ви отримуєте відповідь саме на те питання, яке вас якраз хвилює в даний момент. Взагалі Му Юйчун з кожним учнем працює індивідуально, не залежно прийшов він перший раз чи займається уже декілька років. Майстер дасть підказку чи пояснить якийсь принцип саме в той момент, коли ви будете готові до цього. Принцип простий: не майстер веде вас, а ви самі йдете по своєму шляху. Майстер тільки показує як це потрібно робити. Тому ваш успіх залежить тільки від вас самих.

Крім ушу Му Юйчун викладає цигун, голкотерапію та принципи “Іцзин”. Стиль цигуну, який викладає майстер Му, є одним з найстаріших у Китаї. Традиція його засновником вважає безпосередньо Лао-цзи. Майстер викладає його обережно і вкрай консервативно, оскільки неправильне виконання вправ може мати тяжкі наслідки. Він застерігає від спроб опанувати цигун без учителя, по книжках. По-перше, не всі автори, які видають посібники є самі майстрами, а по-друге, навіть натрапивши на хорошу книгу, без постійного нагляду наставника, ви можете постійно робити небезпечні помилки, навіть не здогадуючись про них.

Займаючись цигуном у Му Юйчун, теж не варто сподіватися на швидкі наслідки. Для результату потрібно працювати кожного дня, і якось несподівано ви помітите, що ваш характер дещо змінився. Та перед тим як практикувати цигун краще мати хоч невеличкий досвід занять тайцзи.

Загалом та інформація, яку дає майстер, безцінна. ЇЇ немає в книгах, які продаються на Петрівці, і про той пласт китайської культури, який він відкриває нам, часто навіть не здогадуються ні провідні українські вчені-китаїсти, ні титуловані вітчизняні знавці східних єдиноборств.